1.5. Міфи та факти про харчування

Зміст

 

Від картоплі, макаронів, рису та хліба гладшають.

Енергетична цінність картоплі справді досить висока, але від невеликої порції печеної чи вареної картоплі в поєднанні з овочевим салатом не погладшаєш. Цільнозерновий хліб містить багато клітковини, що навіть сприяє схудненню. Макаронні вироби, особливо з твердих сортів пшениці, є корисним джерелом енергії. Набір маси тіла більше пов'язаний із споживанням обробленої їжі, особливо такої, яка містить багато цукру, жиру та солі, а також при регулярному вживанні калорійних напоїв.

Заморожені овочі коштують дорого і мають низьку поживну цінність.

Це не відповідає дійсності. Заморожені овочеві суміші зазвичай виготовляють у сезон максимального вмісту в плодах вітамінів. А втрати вітамінів під час зберігання в замороженому вигляді набагато менші, ніж за звичайних температур. Більше того, вартість заморожених овочів є цілком прийнятною.

Яйця містять багато холестерину, тому від них краще відмовитися.

Яєчний жовток справді містить багато холестерину, але водночас – і лецитин, який допомагає стабілізувати рівень холестерину в крові. Холестерин з яєць або з інших харчових продуктів майже не зумовлює зростання кількості небезпечного холестерину в організмі. Яйця містять багато вітамінів, яєчний білок має високу поживну цінність. Здорова людина може без ризику для здоров’я з’їдати 1-2 яйця на день.

Від червоного м’яса гладшають.

Жирне м’ясо, що містить багато насичених жирних кислот і холестерину, справді може збільшити масу тіла та спричинити високий ризик серцево-судинних захворювань. Науковці вважають, що існує зв’язок між надмірним споживанням червоного та обробленого м'яса й появою злоякісних пухлин. Загальну кількість червоного м’яса (зокрема яловичини, свинини та баранини) доцільно обмежувати до 500 г на тиждень.

Я не гладкий, просто в мене широка кістка.

Медичний факт: різниця у масі кісток між двома людьми одного зросту зазвичай не перевищує 500 грамів. Отже, кістки можна «звинуватити» хіба що в 0,5 кілограма зайвої ваги.

Харчування після 8 вечора призводить до повноти.

Важливіше не коли ви їсте, а скільки. Маса тіла збільшується, коли кількість отриманої з їжею та напоями енергії перевищує її витрати. Переїдати ввечері справді не корисно, оскільки процес травлення заважає сну, а вжиті на ніч прості вуглеводи можуть перетворитися на жир, оскільки ввечері люди, як правило, менш активні.

Деякі продукти та їжа, наприклад грейпфрут, селера та інші, мають від’ємну калорійність, тобто спалюють жир.

На жаль, їжі, що спалює жир, не існує. Деякі продукти, які містять, наприклад, кофеїн, можуть прискорювати обмін речовин, але їхній вплив є короткостроковим.

Жири шкідливі, їх вживання слід скоротити до мінімуму.

Навпаки. Жири необхідні для життя, вони є джерелом незамінних жирних кислот, вони є у складі клітинних мембран, без жиру також не засвоюються жиророзчинні вітаміни. Потрібно лише стежити за споживанням насичених жирів (максимум 10 % від добової кількості енергії), які містяться переважно у продуктах тваринного походження. Оскільки їх надлишок сприяє виникненню серцево-судинних та онкологічних захворювань. Абсолютно шкідливими є лише трансжири.

Сири – здорові продукти, їх можна вживати без обмежень.

Це не зовсім так. Жоден продукт не можна назвати здоровим чи нездоровим, важливо харчуватися різноманітно. Наприклад, сир може містити значну кількість насичених жирів і солі. Ці харчові речовини слід споживати в обмеженій кількость.

Від шоколаду гладшають.

І так, і ні. Захоплене поїдання різного шоколаду, безумовно, псує талію, тоді як щоденне вживання шматочка темного шоколаду із вмістом какао щонайменше 70 % може допомогти запобігти захворюванням серця. Молочний шоколад містить менше какао, тому його вживання має менше позитивних наслідків для здоров'я.

Сміттєва їжа – це лише гамбургери.

За частого споживання будь-яка їжа, що містить багато цукру, жиру, солі, штучних домішок, але мало вітамінів і мінералів, стає так званою сміттєвою їжею. Один гамбургер серед іншої корисної їжі – ще не сміттєвий продукт. Значно більшу небезпеку становлять картопля фрі та солодкі напої, які часто продаються поруч із гамбургерами.

У сауні можна позбутися зайвих кілограмів.

На жаль, ні. В сауні ми втрачаємо багато рідини, але вага швидко повернеться.

Вживаючи продукти з позначкою «лайт», можна швидко скинути вагу.

Цього недостатньо, необхідно переглянути весь раціон, також рекомендується більше рухатися. Набагато корисніше харчуватися натуральними продуктами та стежити за розміром порцій.

Займаючись спортом, можна їсти все, що завгодно.

Це не зовсім правильно. Безперечно, спорт корисний і збільшує витрати енергії, але може й підвищити апетит. Якщо після тренування з’їдати пару плиток шоколаду, схуднути не вдасться, може навіть відбутися збільшення ваги.

Чим більше пітнієш на тренуванні, тим більше худнеш.

На жаль, це не так. Для зниження маси тіла шляхом спалювання жиру вирішальне значення має правильна частота пульсу. Загальне правило: під час тренування людина має бути здатна спілкуватися, оскільки тільки в цьому випадку ще відбувається спалювання жиру. Запам’ятайте формулу розрахунку діапазону правильної частоти пульсу: 0,6-0,7 x (220 – вік). З цією частотою пульсу слід безперервно тренуватися упродовж щонайменше 45 хвилин.

Голодування – здоровий спосіб очищення організму.

Під час голодування тіло починає отримувати енергію із власних запасів. Основним джерелом енергії для мозку є глюкоза, запасів якої в організмі вистачає менше ніж на добу. Коли запаси закінчуються, організм починає синтезувати глюкозу з амінокислот, розщеплюючи білки скелетних м’язів, печінки та інших органів. Голодування шкодить здоров’ю і не має сенсу, адже в режимі голодування організм здатний уповільнювати метаболізм. Людина відчуває занепад сил, більше спить і менше рухається. Через це скорочуються витрати енергії і темпи втрати ваги зменшуються.

Сьогодні з'являється все більше фактів на користь інтервального голодування: обмеження часу вживання їжі протягом дня до 8 годин за рахунок пізнього сніданку і ранньої вечері; влаштування одного-двох днів на тиждень, коли значно скорочується споживання їжі і калорій.

Від цукру гладшають.

Так, особливо коли ми вживаємо його забагато (понад 50 г/день) з солодких напоїв і продуктів і одночасно не маємо фізичної активності.

Вживання цукру призводить до цукрового діабету ІІ типу.

Якщо діабету немає, то вживання цукру не стане прямою причиною його виникнення. Ризик цукрового діабету ІІ типу підвищується при надлишковій масі тіла, і не має значення, яка їжа це спричинила. Хворі на цукровий діабет мають стежити за вмістом у їжі не лише цукру, а й інших вуглеводів.

Коричневий цукор корисніший для здоров’я, ніж білий.

Зазвичай коричневий цукор отримують додаванням меляси у кристали білого цукру. За рахунок цього трохи підвищується вміст мінеральних речовин, але не суттєво. Смакові властивості білого й коричневого цукру різні, але інші відмінності між ними мінімальні.

За допомогою БАДів для схуднення можна скидати по 15 кг за місяць.

Це неможливо, оскільки навіть за повного голодування маса тіла зменшується приблизно на 1,5 кг за тиждень. Худнути більше ніж на 1 кілограм за тиждень не рекомендується, оскільки це може супроводжуватися серйозними порушеннями здоров’я.

Багато продуктів не можна їсти разом.

Існує думка, що вуглеводні та білкові продукти не можна вживати разом, оскільки травні органи людини не можуть з ними впоратися, й через це утворюється зайва вага. Це не відповідає дійсності. Людина – всеїдна тварина, наша травна система добре пристосована до такої їжі та виділяє ензими, потрібні для її перетравлення. Відмовлятися від певної їжі треба лише при деяких захворюваннях, наприклад, при харчовій алергії чи непереносимості.

Людина щодня повинна випивати щонайменше 8 склянок води.

У нашій кліматичній зоні, за мінімальних фізичних навантажень, доросла людина потребує приблизно 2,5 літра рідини на добу. З них 1–1,5 л слід отримувати з напоями, а решту – з їжею. Багато продуктів містять воду. Якщо пити чай, соки, їсти супи, соковиті фрукти та овочі, щоденна додаткова потреба в чистій воді становитиме приблизно 2–3 склянки. Фізичне навантаження і спекотний клімат можуть збільшити потребу у воді, але про це вам повідомить сам організм.

Від газованої води гладшають.

Ні. Чиста вода, газована вона чи ні, не дає енергії, хоча іноді може викликати короткочасне відчуття ситості. Водночас солодкі газовані напої можуть містити багато цукру. Кількість вуглеводів у таких напоях зазначена на упаковці.

Від лимонаду не гладшають.

Якщо в спекотний день за малих витрат енергії випити 1,5 л напою, що містить близько 150 г цукру і дає понад 600 ккал енергії, маса тіла швидко збільшиться. А спрагу найкраще втамовувати простою водою!

Енергетики надовго додають енергії та підвищують працездатність.

Напої, які називають енергетиками, містять приблизно таку саму кількість цукру, як і звичайні солодкі газовані напої. Також енергетики містять кофеїн та інші інгредієнти, які тимчасово підсилюють і ментальні, і фізичні здібності. Та для відновлення енергетичних запасів організму напружена робота має чергуватися з відпочинком. Оскільки безпечна межа споживання багатьох інгредієнтів енергетиків і їхня спільна дія не встановлені, рекомендується не вживати більш як 500 мл таких напоїв на добу. Також енергетики точно не підходять для дитячого харчування.

Чарка алкоголю зігріває.

Це відчуття оманливе. Алкоголь спрямовує кров у шкірні капіляри та викликає відчуття «горіння» шкіри. А насправді алкоголь сприяє швидшому зниженню температури тіла.

Вино та пиво – це легкі алкогольні напої, вони не викликають залежності.

Важливо не те, що пити, а скільки. У дволітровій пляшці 10-відсоткового пива міститься стільки ж алкоголю, як у 500 г горілки.

 

Використані джерела

  1. Мифы о питании [Електронний ресурс] // Toitumine.ee – Режим доступу до ресурсу: https://toitumine.ee/ru/kak-pravilno-pitatsya/mify-o-pitanii