4.1. Гігієна харчування

Зміст

 

Причини харчових отруєнь

Порушення гігієни харчування може привезти до харчових отруєнь і зараження організму гельмінтами. Харчові отруєння можуть бути спричинені такими продуктами:

Ознаки зіпсованих продуктів

Молоко. Про зіпсованість свідчать водянистість, зміна кольору, гіркий, кислий, солонуватий смак і кислий, або навіть гнильний запах. Якщо якість молока викликає сумніви, поставте його на вогонь: несвіже молоко обов’язково скипиться.

Сир. Про те, що сир зіпсувався, свідчать кислий, гнильний запах, гіркуватий, гнильний або інший смак, запах плісняви, тягуча консистенція, слиз на поверхні.

Масло. У зіпсованого масла жовкне поверхня, з’являється прогірклий або пліснявий запах і смак.

Консерви. Якщо консервні банки здулися, їх слід негайно викинути. Про те, що консерви зіпсувалися, також свідчить пліснява на поверхні, мутний сироп або сік, негерметичність кришок, неприємний запах і смак. Отруєння консервами – одне з найтяжчих.

Як уникнути зараження гельмінтами

Джерелом зараження гельмінтами часто стає сира або слабо просмажена риба, немиті овочі та фрукти, заражена питна вода. Також паразити розповсюджуються за допомогою мух та інших комах, а також через ігнорування правил гігієни.

Щоб уникнути таких неприємностей, потрібно дотримуватися правил харчової гігієни.

 

10 правил харчової гігієни

 

  1. Утримуйте в чистоті кухню та всі кухонні робочі поверхні, приладдя та посуд. Використовуйте для обробки сирих і готових продуктів різне приладдя, ретельно очищайте робочу поверхню. Запобігайте потраплянню на кухню комах, гризунів і свійських тварин.
  2. Мийте руки. Мийте руки перед і під час приготування їжі, наприклад, після контакту з сирими продуктами або перериваючись на іншу діяльність.
  3. Ретельно мийте фрукти та овочі, які вживаються сирими. Вирізайте з фруктів та овочів ушкодження та плями, оскільки саме там гніздяться мікроби.
  4. Дотримуйтеся зазначених на упаковці термінів і температури зберігання продукту. Враховуйте температуру зберігання продукту ще в магазині. Продукти, які швидко псуються, слід якомога швидше помістити в передбачені температурні умови. Для цього в теплу погоду купуйте такі продукти безпосередньо перед виходом з магазину або користуйтеся спеціальними сумками-холодильниками, термоконтейнерами. Повернувшись із магазину додому, якомога швидше покладіть охолоджені та заморожені продукти в холодильник, дотримуючись передбаченої виробником температури. Між продуктами в холодильнику залишайте достатньо місця для вільної циркуляції повітря.
  5. Уникайте контакту сирих продуктів з готовими. Готова їжа при контакті з сирими продуктами може бути забруднена. Зважайте на це під час приготування, а також під час зберігання їжі. Будьте особливо уважні щодо сирого м’яса, птиці та морепродуктів. Пам’ятайте, що готове м’ясо не можна поливати рідиною, де маринувалося сире м’ясо!
  6. Дотримуйтеся рекомендацій виробника щодо приготування продуктів. Уважно читайте зазначені на упаковці рекомендації виробників щодо обробки та приготування продуктів.
  7. Не мийте тушки птиці перед приготуванням. Промивання сирого м’яса, зокрема тушок, призводить до масштабного забруднення раковини та робочих поверхонь, а вони, у свою чергу, забруднюють готову їжу збудниками небезпечних хвороб.
  8. Нагрівайте їжу до температури не нижче ніж 75 °C. Температура 7–60 °C є сприятливою для багатьох мікробів. Повторно розігріваючи їжу, також недостатньо зробити її теплою – температура всередині продукту має сягати щонайменше 75 °C. Розігрівайте рідкі страви до кипіння. Перевіряйте, щоб страви з фаршу та м’ясні рулети прогрівались усередині. Під час приготування м’яса перевіряйте, щоб м’ясний сік був прозорим, а не рожевим. За змогою користуйтеся спеціальним термометром для м’яса, особливо в разі приготування великих шматків та цілих тушок птиці. Стежте, щоб термометр не торкався кісток або стінок посуду для смаження. Розігріваючи їжу в мікрохвильовій печі, пам’ятайте, що їжа в ній нагрівається нерівномірно, і всередині можуть залишитися непрогріті місця, де зберігаються небезпечні мікроби. Тому перевіряйте, щоб їжа була наскрізь гарячою. Звертайте увагу і на пластиковий посуд: для використання в мікрохвильовій печі придатний не будь-який. Готову їжу слід тримати або нагрітою до 60 °C і вище, або охолодженою до температури нижче 7 °C, оскільки за кімнатної температури мікроби можуть швидко розмножитися.
  9. Охолоджуйте термооброблені продукти, перш ніж прибрати їх у холодильник. Якщо потрібно прибрати на зберігання вже розігріту їжу, її слід охолодити до температури в холодильнику протягом максимум півтори години. Якщо їжу довго зберігати при кімнатній температурі, в ній можуть дуже швидко розмножитися мікроби. Охолодження можна прискорити, поділивши їжу на невеликі порції. Якщо прибрати в холодильник занадто гарячу їжу, температура всередині холодильника збільшиться. Якщо охолоджену їжу не вживають протягом кількох днів, має сенс її заморозити, оскільки термічно оброблена та потім охолоджена їжа зберігається в холодильнику декілька днів. Також варто позначати продукти, щоб знати, як довго вони зберігаються.
  10. Розморожуйте продукти в холодильнику й не заморожуйте їх повторно. Під час розморожування за кімнатної температури поверхня продукту вже нагрівається до сприятливої для розмноження мікробів температури, тоді як усередині він іще заморожений. Їжу, заморожену невеликими порціями, можна розморожувати і в мікрохвильовій печі, користуючись спеціальною програмою. Розморожені продукти слід одразу приготувати, оскільки всередині них можуть утворитися місця із досить високою температурою, сприятливою для розмноження мікробів.

 

Використані джерела

  1. Азбука гигиены питания [Электронный ресурс] // Toitumine.ee – Режим доступу до ресурсу: https://toitumine.ee/ru/bezopasnost-pishhi/azbuka-gigieny-pitaniya
  2. Здоров’я дитини – здорове харчування: Навч.-метод. посіб. для вчителя навч. курсу за вибором для 5–7 кл. / [А. І. Довгань, А. А. Довгань, А. В. Овчарук та ін. / За заг.ред. Овчарук О. В.]. – Київ:, 2012. – 128 с.