4.6. Харчові добавки

Зміст

 

Харчові добавки – це речовини, які додають у продукти з метою посилення або збереження їхніх властивостей. У Європі харчові добавки маркуються цифровим кодом із буквою Е. Це означає, що добавка пройшла відповідну процедуру перевірки на безпеку для здоров’я, а також схвалена до використання в Європейському Союзі.

За походженням харчові добавки бувають натуральні та штучні.

Натуральні добавки – це речовини, виділені з природних продуктів харчування. Наприклад, добавки E 406 та E 407 отримують із морських водоростей, а E 440 (пектин) – із фруктів.

Синтетичні добавки бувають двох типів:

Харчові добавки поділяються на групи відповідно до їх призначення. У продуктах харчування найчастіше використовують такі групи:

Існують і додаткові групи, такі як регулятори кислотності, покращувачі борошна, підсилювачі запаху та смаку, підсолоджувачі, загусники тощо.

Використання в конкретному продукті харчових добавок дозволяється лише за наявності наукових даних щодо їх безпечності для здоров’я та підтвердження заявлених виробником показників якості.

У Європі безпеку продуктів для здоров’я людини оцінює Європейське агентство з безпечності продовольства (ЄАБП). Харчові добавки досліджуються за показниками токсичності, канцерогенності, мутагенності та інших індикаторів. За необхідності визначається допустима денна доза безпечного вживання продукту на кілограм маси тіла.

ЄАБП також обчислює рекомендовану максимальну добову кількість усіх вживаних за добу продуктів, що містять цю добавку. Наприклад, якщо дитина випиває за день 1,3 літра солодкого газованого напою з максимально дозволеним вмістом аспартаму, то вона не повинна більше отримувати цю речовину з будь-яких інших джерел.

Харчові добавки можуть використовуватися лише за умови, коли посилення або збереження поживних властивостей продукту неможливо досягти іншими способами. Наприклад, у багаті на жири продукти харчування додають антиокислювачі. Це захищає їх від згіркнення, зміни кольору та смаку, втрати харчової цінності. Одним із найпоширеніших антиокислювачів є аскорбінова кислота E 300 (вітамін C).

У м’ясо та м’ясні вироби часто додають нітрити (E 249 та E 250) та нітрати (E251 та E252). Вони пригнічують розвиток бактерій, що спричиняють ботулізм. У напої часто додають консерванти: сорбінову кислоту, сорбати (E 200, E 202, Е 203), бензойну кислоту та бензоати (E 210–E 213).

Харчові барвники найчастіше додають у кондитерські вироби, прохолоджувальні напої, йогурти та морозиво. Деякі люди мають непереносимість синтетичних харчових барвників, зокрема азобарвників. Якщо колір продукту дуже яскравий, у ньому, ймовірно, використані азобарвники.

На упаковці у складі продукту харчові добавки позначені груповим найменуванням, після якого зазначається назва добавки або її код. Наприклад: «консервант двоокис сірки» або «консервант E 220».

Крім харчових добавок, у продукти додаються також смакоароматичні добавки. Це робиться для посилення або зміни запаху та смаку їжі. Серед смакоароматичних добавок виділяють екстракти, ефірні олії, коптильні препарати, синтетичні й натуральні ароматичні та смакові сполуки. В позначенні смакоароматичних добавок відсутній код Е. Якщо до продукту харчування додаються смакоароматичні добавки, вони мають бути зазначені у складі продукту під загальною назвою «ароматизатори». Або має бути наведено їх повне найменування або опис.

Коптильні препарати застосовуються при традиційному копченні для надання сильнішого присмаку копчення або повністю замість копчення. Коптильні препарати повинні бути зазначені в маркуванні під загальною назвою «коптильні препарати», або мають бути наведені їхні вихідні компоненти, наприклад: «коптильний препарат, виготовлений із бука».

 

Використані джерела

  1. Пищевые добавки [Электронный ресурс] // Toitumine.ee – https://toitumine.ee/ru/bezopasnost-pishhi/pishhevye-dobavki